اهداي بالاترين مدال دولت آمريكا به غلامعلی پیمان

کمتر کسی‌ می‌داند که مبتکر روش جراحی پرطرفدار لیزیک (استفاده از لیزر برای تصحیح مشکلات قرنیه چشم) یک ایرانی مقیم آمریکاست که جمعه گذشته (سیزدهم بهمن) نیز مدال ملی فناوری و نوآوری آمریکا را از کاخ سفید دریافت کرد.

۱۲محقق و ۱۱ مبتکر در این مراسم، بالاترین مدال دولت فدرال آمریکا را در زمینه‌های علم و همچنین فناوری و نوآوری دریافت کردند که در میان آنها نام دکتر «غلامعلی پیمان» چشم‌پزشک برجسته ایرانی نیز به چشم می‌خورد.

«باراک اوباما» در اين مراسم ضمن اشاره به شرایط نامساعد آزمایشگاه دکتر «پیمان» (که در توفان «کاترینا» در نیواورلئان بسیار آسیب دید)، یادآور شد به دلیل تلاش‌های بسیار وی، اکنون او را به عنوان «پدر جراحی لیزیک چشم» می‌شناسیم.

دکتر «پیمان» نیز در این مراسم با ابراز خوشحالی از دریافت این جایزه گفت: «از اینکه کار ما روی افراد بسیاری تاثیر گذاشته است، بسیار خشنودم. ما همواره برای ارتقای درمان‌ها و بهبود نتایج برای بیماران کار می‌کنیم و همیشه به دنبال آن هستیم که مشکلات بیشتری را حل کنیم.»

دکتر «پیمان» در سال ۱۳۶۸ با ثبت اختراع عمل جراحی لیزیک، تحول بزرگی در علم چشم‌پزشکی جهان ایجاد کرد. بیش از ۳۰ هزار نفر از چشم‌پزشکان جهان، او را در سال ۱۳۸۴ به‌عنوان یکی از اعضای تالار مشاهیر چشم‌پزشکی جهان انتخاب کردند. وی تاکنون بیش از ۱۳۵ عنوان اختراع را ثبت کرده است. دکتر «غلامعلی پیمان» تحولی چشمگیر در عرصه چشم‌پزشکی و بهبود روش‌های جراحی چشم و شیوه‌های درمانی ایجاد کرده است.

 

دکتر غلامعلی پیمان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن